top of page

15 березня 2014 року на Майдані Незалежності відбулась акція на підтримку Криму як частини України

До цього заходу також приєднались і прихильники громадського руху “Поверни Прапор”.

 

 

Це та частина Суспільства, яка знає про Величезну роль Символів у нашому житті. Ці Українці приєднались до Акції під Правильними Історичними Прапорами України.

 

Адже згідно з законами вексикології (є така наука про прапори) розташування кольорів прапору вказується в послідовності згори до низу, тобто “Жовто-Блакитний” – це жовтий згори, блакитний знизу.

 

Як стверджують окремі історичні джерела (зокрема твір Т.Скотинського “Український герб та прапор” 1935 року видання) саме таке розташування було прийняте на Наддніпрянщині і в Західній частині України.

 

В статті А.Гречило “До питання про національний прапор” вказується наступний опис кольорів нашого державного символу: “Перший з’їзд українських вчених у Львові, Яків Головацький подає: “Дня 7/19 жовтня въ четверг 1848 г. отворенъ зоставъ соборъ ученыхъ рускихъ и любителей народного просвЪщенія… Под образомъ державного монарха спочило две, хоругви синожовти… І далі пояснює символіку кольорів:… “народни барвы просвещали намъ и выображали не богатства, збытокъ, але сильную, щирую волю, благое намереніе. Синій цветъ, якъ чисте небо южной Руси, ясный, погодливый, якъ душа щирого не скаженого Русина, изьображавъ миръ и спокой, якого до розвитія нашого народного потреба. Золотый цветъ, якъ тіи зорницъ на ясномъ небе, изъображали ясное светло, до котрого намъ стремитися належить”.

 

Тобто початково ні про яке “стигле жито” на прапорі ніхто не згадував.

 

Це тлумачення національних барв поширилося серед народу. Всі розумні люди усвідомлювали, що Сонце й зорі – (первинне джерело всього на Землі) мають розташовуватись згори, а Вода – як інша надважлива складова для життя має бути знизу.

 

Саме такий порядок розташування, за твердженням багатьох істориків, спеціалістів з вексикології є Правильним та Обгрунтованим.

 

Синьо-жовте трактування кольорів прапора (стигле жито і небо), як стверджують К.Гломозда та О.Павловський в дослідженні “Українська національна символіка: походження, традиції, доля” з’явилось лише в 1905 році: ” Оскільки традиції галицького герба мало що означали для місцевого населення, шукали інших пояснень кольорів прапора. “По газетах писали, що воно колись так було на цілій Україні, бо, мовляв, блакитна барва відбиває чудове блакитне небо українське, а жовта – вигорілий від сонця степ, чи золоті лани збіжжя”.

 

Тут же зазначено що розташування кольорів прапору з золотавим згори та блакитним внизу було затверджене в УНР: “У березні 1918 р. – (затверджено) державний (прапор), який завдяки рішучій позиції М.Грушевського, що обстоював значення геральдичних правил, мав жовту смугу зверху”.

 

На тему який прапор є правильним можна розмовляти ще дуже довго: доводити, обгрунтовувати, сперечатись…Але то не конструктивно.

 

Правильно буде на знак пробудження Громадського суспільства в Україні перевернути старий прапор «синьо-жовтий» та затвердити у Новій Україні Жовто-Блакитний – Правильний, Історичний.

 

Зайченко Олександр, спеціально для НУІНА

 

http://nuina.net/pro-pravylnyj-prapor/

 

Please reload

bottom of page